מי אחראי, על מה אחראי ולכמה זמן?

 

בית חדש הינו דבר מרגש מאוד, בכלל להיכנס או להתחיל משהו חדש זה נותן תחושת סיפוק עצומה. רכישת בית חדש הינו אחד מהבחירות או המהלכים המורכבים והמשמעותיים בחיינו, כמעט כמו חתונה ויהיו כאלו שיגידו שזה הרבה יותר מיכך. יש באופן כלל 2 סוגי בתים שאנו רוכשים, הראשון הינו בית חדש לגמרי מקבלן והשני מבעלים קודם כלומר יד שנייה. בכל אח מהמקרים ישנו סיכוי שיהיו במבנה ליקויי בניה. בדק בית למעשה הינו המהלך ההכרחי בעת כניסה לבית בין אם הוא חדש או ישן. יהיו כאלו שיתחמקו מאחריות וליקויים שהתגלו בבדק בית ינוערו מעליהם. כאן נכנס לתמונה אותו מסמך שמכיל את תוצאות בדק בית, רשימת הליקויים שיש לטפל בהם לפי סדר חומרתם.

עמידה בזמנים, קודש קודשים! האומנם?

לצערנו לא מעט קבלנים מנסים להתנער מאחריות, העלויות הן גבוהות מאוד ואם יש ליקי בנייה בבניין מגורים הרי שהטיפול בליקוי יכול להיות לכל הדיירים יחד ולכן פעולת ההתנערות אינה נמנעת. בדק בית מבצע בעצם 2 פעולות, הראשונה כמובן בדק בית מאתר את אותם ליקויי בנייה ומכין דוח רישום לכולם, הדבר השני הוא בעצם הבדיקה מול הקבלן על החובה שלו לביצוע התיקונים. כאן לא אחת מנצלים הקבלנים את הפער בין הידע שיש לכן הרוכשים לבין מה שכתוב בחוק. אם אתם מאותם אלו שמעדיפים לטמון את ראשם בחול ולקבל עליהם את כל מה שיש ניחא אולם הבעיה היא למשל אם האיטום בבית לקוי ואתם יושבים בגשם בתוך הבית שלכם או שיש בעיות בשיפועים או ריצופים, אז הבעיה חמורה יותר. תיקון שיפועים בריצוף או תיקוני איטום יכולים להגיע לעלויות גבוהות מאוד. הבעיה המרכזית היא שאותם קבלנים מכירים את החוק על בוריו ומנצלים את העובדה שאנחנו לא!, בדק בית למעשה הינו גורם ניטראלי שיודע לבצע את הבדיקות בדיוק במקומות שקבלנים נוטין ליצור בהם ליקויים. הבדיקות הללו יעזרו לכן להופיע מול הקבלן ולתבוע את מה שמגיע לכם , את התיקונים. ישנם לעיתים ליקויים שמתגלים בבדק בית ואינם מומלצים לתיקון או שהעלויות שלהם גבוהות מאוד למשל ריצוף עם אריחים שונים מההסכם או שימוש ברובע בגוון לא טוב, אלו ליקויים שבדק בית מאתר או נכון יותר מאפשר למצוא דרך להתפשר על המחלוקת.

התנערות מאחריות – השיטה

הדרך הקלה ביותר לקבלן להתנער היא לומר ש"זה לא באחריות" או " לא אמרתם בזמן – בעיה שלכם". חשוב לציין כי החוק מגן עלינו הרוכשים בדיוק מפני הליקויים שמתגלים בבדק בית ואין לנו איך לפתור אותם. ראשית יש 2 תקופות אחריות לבתים הראשונה נקראת "שנת בדק" למעשה על כל דבר בבית יש אחריות רק שהתקופה משתנה, לדוגמה תקופת האחריות על הנגרות היא שנתיים ואילו על צנרת וביוב היא 4 שנים. אולם אם תוך 4 שנים לא טיפלתם או שבכלל לא ראיתם את הליקוי אז סביר להניח כי התשובה שתקבלו מהקבלן היא " לא הודעתם בזמן, עכשיו בעיה שלכם, דעו כי יש סעיפים בהם יש אחריות מעבר לשנת הבדק שהיא עד 20 שנים קדימה. כאן בדק בית נכנס לתמונה, בצעו בדק בית וקבלו ייעוץ והכוונה כיצד להתמודד עם קבלנים מתנערים.

 

לפרטים נוספים צרו קשר

 
 
 
   
Call Now
Directions