חידוש ושימור של רהיטי העץ בבית

 

חידוש ושימור של רהיטי העץ בבית

רהיטי עץ משרתים את האדם כבר כמה אלפי שנים. למרות שמוזיאונים רבים מחזיקים ברשותם רהיטים עתיקים רבים, עדיין, רובו נותר בידיים פרטיות. כדי להגן על ריהוט יקר זה שמועבר מדור לדור, טיפול נכון הוא חיוני ביותר.

בנוגע לטיפול ברהיטים עתיקים מתקיים דיור ער ביותר. בוויכוח שבין שימוש לשימור, טוען צד אחד שהרהיטים צריכים להיות פונקציונליים וייצוגיים ולכן, כל מה שנדרש לבצע כדי להפוך את הרהיט לשמיש, צריך להיעשות. כולל לעיתים קילוף הגימור וליטוש. בעוד שהצד השני מדבר על החשיבות ההיסטורית של שימור הרהיטים, כולל הגימור המקורי, הכתמים והצבע שחושף לעיתים קרובות מידע על התקופה שבה נבנה הרהיט.

היום, טכניקות מודרניות שונות מאפשרות לשפץ גימור ישן, ובכך לשמר גם את הדיוק ההיסטורי במהלך שחזור המראה האטרקטיבי.

 White Wooden Arbor/Pergola with blue sky in distance.

סיבות לנזקים

הגורמים העיקריים לנזק לרהיטי עץ הם טיפול רשלני ותנאים סביבתיים.

אור הוא אויב טבעי של כל חומר אורגני, והוא מזיק במיוחד לעץ בגלל הנזק המצטבר (כלומר, העץ נעשה גרוע יותר עם הזמן) ועקב היותו בלתי הפיך. אור יכול לגרום לדהייה של צבע העץ הכהה, ולהשחרה של צבע העץ הבהיר. האור יכול להשפיע גם על הגימור ועל הצבע ולגרום לסדקים או לשברים בעץ.

העץ מורכב מכ-50% תאית (מולקולה עם זיקה למים) והוא נקבובי. כתוצאה מכך הוא חשוף ללחות. כאשר הלחות באוויר עולה, העץ סופג מים ומתנפח מעט. כאשר האוויר מתייבש והלחות יורדת, העץ מוציא את הנוזל שספג ומתכווץ. תגובות אלו לשינויים בלחות יכולות לגרום לפיצולים או לסדקים בעץ, ולפגוע בגימור. לחות גבוהה יכולה גם לקדם צמיחה של עובש. לכן, ברוב המקרים עבודת הגימור של הרהיט תכלול שימוש בחומרי ניקוי, נייר זכוכית לשיוף, סילר וצבע מגן חדש.

מכת חרקים היא בעיה נוספת. בתנאים נוחים יתחפרו חרקים בתוך העץ, יאכלו בדרכם את סיבי העץ ויטילו ביצים. הזחלים הבוגרים ינהרו החוצה אל פני השטח וישאירו מאחוריהם חורי יציאה. כל חומר דמוי נסורת שנמצא בסביבות הרהיט מעיד על פעילות של חרקים בעץ. בנוסף, חשיפת הרהיט למים תגרום לכתמים לבנים על פני גימור העץ.

טיפול בסיסי

לפני שמעבירים את הרהיט – ספסלי רחוב, מזנונים וכו.., מומלץ לבדוק נזקים או חלקים רופפים. הסירו פריטים שנמצאים על גבי הרהיט ולאחר מכן הסירו את המגירות, המדפים והדלתות. אלמנטים שלא ניתן להסיר צריך לאבטח בעזרת רצועות של מטלית רכה. אם על הרהיט מונח מלמעלה משטח שיש, יש להסירו ולהעבירו באופן אנכי.

הקפידו להרים את הרהיט בנקודה החזקה ביותר שלו. לדוגמה, להרים את השולחן מהמסגרת או הרגליים, ולא לתפוס את המשטח העליון. את הכיסא מומלץ לתפוס במושב עצמו במקום בגב או בזרועות. הרימו את הרהיט ואל תגררו אותו על הרצפה (גרירת הרהיט עלולה לגרום להתפרקות רגלי הרהיט).

 

לפרטים נוספים צרו קשר

 
 
 
   
Call Now
Directions